Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4000 zabytków, a turyści przyjeżdżają do Goerlitz z całego świata. Odwiedź niemieckiego sąsiada Zgorzelca

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Fontanna Posejdona na Starym Mieście
Fontanna Posejdona na Starym Mieście Paulina Gadomska
Czy jest piękniejsze miejsce w regionie od tego? To prawdziwa perła Saksonii, ale i rarytas dla mieszkańców Dolnego Śląska. Miasto położone na granicy z polskim Zgorzelcem słynie z mnogości zabytków, które w piękny sposób zostały odrestaurowane, piwa oraz udziału w ponad stu filmach. Zobacz najpiękniejsze miejsca przygranicznego miasta, które co roku odwiedza ponad dwa miliony turystów. Jest co zwiedzać!

Spis treści

Oto najpiękniejsze miasto Saksonii i najpiękniejsza część Zgorzelca. Goerlitz wręcz zachwyca!

To niezwykłe miejsce, gdzie niemieckie i polskie miasta przenikają się. Będą w Goerlitz nie sposób przejść do Zgorzelca, a będąc w Zgorzelcu nie sposób wejść do Goerlitz. Wtedy przepadłeś! Różnorodność styli architektonicznych, mnogość zabytków i niezwykły czar tego miejsca hipnotyzują. To jedno z najpiękniejszych miast w Saksonii oraz całych Niemczech.

Pierwsze wzmianki o mieście nad Nysą Łużycką pojawiły się już w 1071 roku. Wtedy nazywane było Goreliz. Dalej nazwa zmieniała się wielokrotnie, a rozwój odbywał się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Do 1945 obecnie polski Zgorzelec stanowił przedmieście Goerlitz. Na początku maja 1945, Niemcy zniszczyli Most Staromiejski, który łączył dwie strony Nysy Łużyckiej. Tak losy jednego miasta zostały podzielone, a niemieckie Goerlitz i polski Zgorzelec musiały radzić sobie same. Dopiero w 2003 roku podpisano deklarację utworzenia Europamiasta (Europastadt), a wspólne działania na rzecz kultury, rozrywki i architektury po obu stronach rzeki przybrały na sile. Nie da się jednak ukryć, że najpiękniejsza część została po niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej i to tam turyści jeżdżą najchętniej.

Widok na wieże kościoła św. Piotra i PawłaPaulina Gadomska

Ponad 4 000 zabytków w jednym mieście i „Milion dla Starego Miasta". Co za historia!

Podczas II wojny światowej miasto nie doznało zbyt wielu zniszczeń, ale zabytki pozostawione na pastwę losu, popadały w agonię. Tak było do roku 1989, a Zjednoczenie Niemiec było zbawieniem, szczególnie dla Starego Miasta Goerlitz. Pojawił się anonimowy darczyńca, który rok w rok w latach 1995- 2016 przekazywał na ratowanie zabytków milion marek niemieckich (511 000 euro). "Milion dla Starego Miasta" jak zwykło się mówić o tych darowiznach, był takim zastrzykiem gotówki, który dawał miastu olbrzymie możliwości na przywrócenie dawnej świetności. Dzięki tym środkom wyremontowano ponad 4000 zabytków z okresu gotyku, renesansu, baroku i epoki wilhelmińskiej. Przygraniczne miasto świeci dawnym blaskiem i przyciąga turystów z całego świata. W 2019 roku "skarb Saksonii" odwiedziło ponad 2,2 mln turystów, dzięki czemu miasto wygenerowało obrót brutto w wysokości 101,7 mln euro.

Fontanna Muschelminna na PostplatzPaulina Gadomska

Te miejsca warto odwiedzić w Goerlitz. Będziesz zachwycony. Ilość tych zabytków jest naprawdę imponująca

Miasto hipnotyzuje, a czas spędzony tutaj nie będzie zmarnowany. Ilość pięknych miejsc, uliczek, pomników i zabytków jest ogromna. Oto lista tych, które koniecznie trzeba zobaczyć:

  • Stare Miasto (Altestadt- Obermarkt i Untermart);
  • Górnołużycka Biblioteka Naukowa (Die Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften);
  • Hala Miejska (Stadthalle);
  • Muzeum Śląskie (Schlesisches Museum);
  • Dom towarowy w stylu secesyjnym (Kaufhaus);
  • Pasaż Strassburga (Straßburgpassage);
  • Browar Landskron (Landskronbrauerei);
  • Wieża Reichenbach(Reichenbacher Turm);
  • Cmentarz św. Mikołaja (Nikolaifriedhof);
  • Wygasły wulkan Landeskrone (Landeskrone);
  • Ulica Berlińska (Berlinerstrasse);
  • Dworzec kolejowy (Bahnhof);
  • Kościół św. Piotra i Pawła (Peterskirche);
  • Baszta Wołowa (Ochsenbastei);
  • Teatr (Teatr Gerharta Hauptmanna);
  • Barbakan Kaisertrutz (Kaisertrutz Bastion);
  • Muzeum Przyrodnicze (Senckenberg Museum für Naturkunde);
  • Plac Pocztowy (Postplatz);

Najsmaczniejsze piwo Górnych Łużyc produkowane jest w Goerlitz. Słyszeliście o browarze Landskoron?

Za historycznymi murami browaru Landskron, założonego w roku 1869 nad brzegiem Nysy Łużyckiej zobaczyć można jak według 140-letniej tradycji warzy się wielokrotnie nagradzane piwo. W podziemiach, w piwnicach głębokich na 12 metrów, od 6 do 12 tygodni, w zależności od rodzaju, leżakuje piwo Landskron. Za murem z czerwonych cegieł po 140 latach nadal warzy się te same rodzaje piwa: pilzner, jasne, koźlak majowy, koźlak złoty a także Lausitzer Kindl wszystkie według tradycyjnej manualnej metody w otwartej fermentacji. Tradycyjne rodzaje piwa uzupełnione są przez takie specjalne rodzaje jak ciemny Pupen-Schultzes i radler.

Budynek browaru jest jednym z najstarszych w Niemczech. Co roku chętnie odwiedzany jest przez tysiące turystów. Podczas wycieczki można wysłuchać ciekawych historii związanych z warzeniem i produkcją piwa, zobaczyć na własne oczy jak wygląda taki proces oraz degustować trunek z Goerlitz. Cena wycieczki waha się od 14 do 32 euro.

Jak dojechać do browaru LANDSKRONBRAUEREI? MAPA dojazdu

Piwo produkowane jest tutaj od dziesiątek lat, a samo miejsce można zwiedzić i na miejsu spróbowac lokalnego przysmaku.

Filmowa kariera Goerlitz. Światowej sławy produkcje kręcono właśnie tutaj. Hollywoodzkie gwiazdy chodziły po uliczkach

W Goerlitz nakręcono od lat 50-tych ponad 100 filmów. Pośród nich znajdują się liczne międzynarodowe i nagradzane Oscarem produkcje, ale również sporo niemieckich produkcji telewizyjnych. Wszystko zaczęło się od klasyki NRD „Wół za kratkami”. Miasto stało się scenerią dla takich produkcji jak "Grand Budapest Hotel", "Bękarty wojny", "80 dni dookoła świat", "Złodziejka książek", "Obrońcy skarbów", "Lektor". "Zakochany Goethe", "Wolfsland", "Ze Network".

Zwiedzaj zabytkowe miasto piętrowym, czerwony autobusem. CENNIK 2022

Godzinna wycieczka piętrowym autobusem po zabytkowym i filmowym mieście to nie lada gratka. Trasa prowadzi między najpiękniejszymi obiektami, pomnikami, zabytkami oraz przez miejsca, znane z filmów. Czerwony autobus zwraca uwagę przechodniów, a odkryty dach pozwala na podziwianie kultowych miejsc, które są na wyciągnięcie ręki.

Autobus kursuje w sezonie codziennie o godzinach: 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00. Bilety można kupić w Touristbüro i-vent przy Obermarkt 33.

Cennik 2022:

  • osoba dorosła- 13 euro;
  • dziecko do 14 lat- 9 euro;
  • małe dzieci na kolanach rodziców- bezpłatnie.
Zwiedzaj najpiękniejsze miasto Saksonii z pokładu czerwonego autobusuPaulina Gadomska

Gdzie leży Goerlitz? MAPA dojazdu

Goerlitz i Zgorzelec stanowiły kiedyś jedno miasto. Granice zostały podzielone dopiero po 1945 roku. Z Wrocławia odległość wynosi około 160 km, a z Legnicy przez A4 około 95 km.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronieslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto