Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

45-lat honorowego oddawania krwi. Wyjątkowy jubileusz krwiodawców [ZDJĘCIA]

DB
fot. materiały Klubu
Od 45 lat oddają krew, a w czasach największej próby jednoczą się, by wspierać potrzebujących. Przez cały okres swojej działalności oddali ponad 31 tys. litrów krwi dla potrzeb krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W październiku klub znalazł się w gronie 17 laureatów prestiżowego wyróżnienia „Odznaki Honorowej Powiatu Kłodzkiego”. To same odznaczenie odbierali m.in. noblistka – Olga Tokarczuk, posłanka – Monika Wielichowska, dyrektor Muzeum Papiernictwa – Maciej Szymczyk, prezes wojewódzkiej i powiatowej OSP – Ryszard Drozd.

Nagrodę w imieniu klubu odebrali: Andrzej Berczyński (prezes), Jerzy Cange (sekretarz) i Antoni Izdebski.

Kolejowy Klub Krwiodawców został założony 20 czerwca 1974 roku, od 10 czerwca 1994 roku posiada Sztandar Klubu. -W początkowym okresie, do klubu Honorowych Dawców Krwi należeli pracownicy węzła PKP w Kłodzku, a jego działalność polegała na Akcjach Oddawania Krwi i corocznych Akademiach Krwiodawców. Od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku klub rozpoczął organizować wczasy i wycieczki wagonowe dla krwiodawców i członków ich rodzin oraz coroczne Spartakiady w sportach obronnych, o zasięgu lokalnym, rejonowym, wojewódzkim, a od 1999 roku ogólnopolskim - mówi Andrzej Berczyński, prezes Kolejowego Klubu Krwiodawców.

W czasie powodzi w roku 1997 i 1998 – klub był organizatorem pomocy humanitarnej dla powodzian z naszego powiatu. To do stacji kolejowej Kłodzko Główne przychodziły wagony z darami, które były rozdzielane i rozwożone lub dostarczane przez krwiodawców do pokrzywdzonych z miejscowości: Stronie Śląski, Wilkanów, Żelazno, Roztoki i inne miejscowości leżące w Dolinie Nysy Kłodzkiej i Białej Lądeckiej. Rok później były to miejscowości leżące w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, w tym do: Szalejewa Dolnego, Szczytnej, Polanicy-Zdroju Dusznik-Zdroju oraz znowu Kłodzka.

W czerwcu 2007 roku klub podpisał międzynarodowe porozumienie z krwiodawcami z Audi Le Tiche – Francuskiego miasta partnerskiego Dusznik-Zdroju, co owocuje wymianą delegacji krwiodawców z naszych klubów, w uroczystościach zarówno państwowych, jak i organizacyjnych tych stowarzyszeń. Od 2009 roku klub jest współorganizatorem wyjazdowych Akcji Poboru Krwi w Dusznikach-Zdroju (ok. 5/6 akcji rocznie), realizowanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, a od 2011 roku siedzibą kolejowego klubu są Duszniki-Zdrój.

- W okresie 45-lecia w naszych zbiórkach oddano ponad 31 tys. litrów krwi dla potrzeb krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Sztandar klubu został udekorowany m.in. Odznaką Honorową PCK II i III stopnia, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi (3 stopnie) oraz wieloma odznakami klubowymi krwiodawców - mówi Andrzej Berczyński.

Obecni klub czekają wybory prezesa, zaplanowane na 16 listopada 2019 roku.

W naszej galerii możesz zobaczyć zdjęcia z różnych uroczystości Klubu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 45-lat honorowego oddawania krwi. Wyjątkowy jubileusz krwiodawców [ZDJĘCIA] - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na stronieslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto