Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Astronomiczne wydarzenie. Uran przejdzie w tle Księżyca. Zobaczysz to nawet lornetką

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Astronomiczne wydarzenie już dzisiaj
Astronomiczne wydarzenie już dzisiaj Felix-Mittermeier.de - Pixabay
Już dziś czeka nas wyjątkowe astronomiczne wydarzenie. Uran przejdzie na tle tarczy Księżyca. Można będzie go bardzo łatwo zobaczyć.

Każdy, kto choć trochę interesuje się obserwacjami nieba, będzie miał dziś okazję do bardzo łatwego zaobserwowania na nocnym niebie jednej z planet Układu Słonecznego. Chodzi mianowicie o Uran, który będzie dziś przechodził w tle Księżyca. Na ogół obserwacje tej planety nie są łatwe, a tym razem ma być inaczej. Informuje o tym głogowianin Roman Bochanysz, prowadzący facebookową grupę „Mojeniebo" propagujący zamiłowanie do astronomii.

– Czeka nas obserwacja miesiąca a może nawet i jesieni - zakrycie Urana przez Księżyc. Rozpocznie się 14 września po 23-ciej a zakończy po północy już 15-tego. Na początku Uran będzie po jasnej stronie tarczy więc ten moment może być trudny do uchwycenia. Jednak Urana w pobliżu Księżyca da się wtedy zobaczyć przez lornetkę. Wyjście z zakrycia powinno być lepiej widoczne, bo wyjdzie on z nieoświetlonej części tarczy. Uran jest na granicy widoczności gołym okiem, przeważnie miesza się z innymi gwiazdami równie słabymi, więc jego identyfikacja nie jest łatwa. Ostatnio widziany był w pobliżu Marsa – informuje pan Roman.

Już dziś możesz łatwo zaobserwować Uran na nocnym niebie
Kolejne ujęcie wykonane przez sondę Voyager 2NASA

Uran - siódma planeta od Słońca

Dzisiejszej nocy wystarczy więc lornetka, aby bez problemu zobaczyć siódmą planetę od Słońca. Uran to gazowy olbrzym, trzecia pod względem wielkości i czwarta pod względem masy planeta naszego Układu Słonecznego. Promień równika tej planety wynosi 25 559 km. Dla porównania promień równika Ziemi to 6378 km.

W historii Urana obserwowano już wielokrotnie przed odkryciem, jednak był on mylony z gwiazdą. Jako planetę odkryto go w 1781 roku - a odpowiadał za to sir William Herschel.

Astronomiczne wydarzenie już dzisiaj

Astronomiczne wydarzenie. Uran przejdzie w tle Księżyca. Zob...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto