Wybierz region

Wybierz miasto

  25. EDD. Wapiennik Łaskawy Kamień

  Zabytkowy Wapiennik „Łaskawy Kamień”
  Stara Morawa, ul. Stara Morawa/29, +48 74 814 11 91

  18:00 Sobota, 9 września

  • Wstęp wolny

  Zachęcamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa, największego w Europie wydarzenia promującego dziedzictwo kulturowe. Co roku we wrześniu kraje, w ktorych odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do rożnorodnej grupy odbiorcow.

  ***

  25. Europejskie Dni Dziedzictwa 2017
  Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu

  Wapiennik „Łaskawy Kamień”
  Stara Morawa, woj. dolnośląskie

  9 września godz. 18.00
  „Wieczorne dzwony w Łaskawym Kamieniu”.

  Muzyka dzwonow z japońskiego gongu towarzyszy przechodzącym aleją parkową do wnętrz wapiennika stworzonych przez Karla Friedricha Schinkla, w ktorym znajdują się pracownia druku artystycznego i wystawa szkła.

  „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” wpisuje się wspaniale w nasz wapienniczy pejzaż. W tym roku przypada czterdziesta rocznica prac rewaloryzacyjnych przy starym wapienniku autorstwa K.F. Schinkla. Zainteresowała nas jego niezwykła, choć mało znana historia. Budowla niszczała od 1924 r. Byli mieszkańcy Starej Morawy opowiedzieli nam historię artysty malarza z Wrocławia, ktory chciał tu urządzić w latach 30. ubiegłego wieku swoją siedzibę, pracownię i galerię wystawienniczą. Nazywał się Franz Josef Wagner i tak się złożyło, że w wystawie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej braliśmy udział – z naszymi pracami – tuż obok jego pejzaży Dolnego Śląska.Historia tego miejsca związana jest, jak widać, ponadpokoleniowo z tworcami, artystami. Dlaczego ogrod japoński przy piecu do wypalania wapna? Dla nas to proste: sam piec wraz z przylegającym byłym magazynem, w ktorym obecnie mieszczą się atelier, część mieszkalna oraz muzeum prof. Jacka M. Rybczyńskiego, to dla nas jeden wielki obiekt sztuki. Sztuka ogrodow istniała w Azji już przed tysiącami lat. Wydawało nam się to jedynym dobrym pomysłem na uporządkowanie całości. Nasza wyobraźnia tworcza widziała w przylegającym do obiektu nierownym skalistym terenie tylko taki właśnie azjatycki ogrod, ktory potrafi wpisać się w krajobraz. Ogrod japoński łączy się z otaczającym nas gorskim pejzażem i wykorzystuje go widokowo: Japończycy nazywają to shinkai – pożyczanie krajobrazu. Pobliskie Młyńsko traktujemy jako gorę Fudżi wtapiającą się w Rzeczpospolitą Wapienniczą, ktora zawsze zaprasza do odwiedzin.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ