Wybierz region

Wybierz miasto

  EDD. Stara Morawa: Kalkofen Gnadenstein – utracone dziedzictwo

  Zabytkowy Wapiennik „Łaskawy Kamień”
  Stara Morawa, ul. Stara Morawa/29, +48 74 814 11 91

  10:00 - 18:00 Sobota, 19 września

  • Wstęp wolny

  Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w większości krajow naszego kontynentu z inicjatywy Rady Europy a patronuje im Unia Europejska. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa

  Celem imprez organizowanych w ramach EDD jest edukacja historyczna i kulturalna promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspolnych korzeniach kultury europejskiej. Dlatego w tym czasie zapewniony jest bezpłatny dostęp do zabytkow muzeow skansenow parkow ogrodow czyli miejsc do ktorych zazwyczaj wstęp jest płatny lub są po prostu niedostępne dla zwiedzających. Oprocz tego organizowane są często koncerty wystawy czy prezentacje ginących zawodow.

  UTRACONE DZIEDZICTWO - to temat tegorocznej 23. edycji EDD w Polsce ktore odbędą sie w dniach 12-13 i 19-20 września 2015 roku.

  ***

  Stara Morawa Wapiennik „Łaskawy Kamień” (Gnadenstein)
  Kalkofen Gnadenstein – utracone dziedzictwo
  12–13 września - godz. 10.00–18.00
  19–20 września - godz. 10.00–18.00
  Zwiedzanie.

  Wszyscy szukamy korzeni świadectw przeszłości. Dotyczy to
  rownież „przedmiotow martwych” historii materialnej.

  Od 1978 r. podnosimy z ruin wpisany w rejestr zabytkow stary sześcioboczny piec do wypalania wapna. Od początku usiłujemy odnaleźć ślady jego przeszłości. Niestety jedynym dokumentem sięgającym XIX w. jest fragment mapy z nazwą Kalkofen Gnadenstein Alt Mohrau (Stara Morawa). Mimo starań ten ciekawy poprzemysłowy obiekt utracił z biegiem dramatycznych wydarzeń ekonomicznych i historycznych swoją „metrykę” swoje dziedzictwo. Brak wzmianek w rożnych źrodłach sprowokował do stawiania wielu hipotez o jego burzliwej przeszłości...

  Drugi prawie identyczny piec znajduje się w Rudersdorf (na przedmieściu Berlina) i tam został ogłoszony „Zabytkiem europejskim roku 2000”. Możemy więc być dumni że jego „brat” znajduje się na Dolnym Śląsku i cenić to utracone dziedzictwo ktore wrociło do łask... O jego wartości świadczy także informacja przekazana przez byłych mieszkańcow że w latach 30. i 40. ubiegłego stulecia artysta malarz Franz Joseph Wagner chciał w wapienniku urządzić swoje atelier.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ