Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak odebrać pieniądze od fiskusa i nie stracić nerwów

Janusz Michalczyk
Infograf. Adam Matłoch
Infograf. Adam Matłoch
Pilnie poszukiwany symbol Odzyskiwanie części wydatków na materiały budowlane to prawdziwy tor przeszkód. Tylko co dziesiąty wniosek złożony we Wrocławiu jest poprawny Kiedy Sejm uchwalił ustawę o zwrocie części ...

Pilnie poszukiwany symbol
Odzyskiwanie części wydatków na materiały budowlane to prawdziwy tor przeszkód.
Tylko co dziesiąty wniosek złożony we Wrocławiu jest poprawny

Kiedy Sejm uchwalił ustawę o zwrocie części VAT-u za materiały i usługi budowlane, sceptycy przewidywali masę kłopotów, bo przepisy są dość skomplikowane.
I rzeczywiście, pierwsi podatnicy doświadczyli na własnej skórze, że – bez kalkulatora i kompetentnego doradcy – pomyłki mają jak w banku.
– To gorsze niż wypełnianie PIT-u – narzeka Jan Kowalczyk, którego spotkaliśmy w jednym z wrocławskich urzędów skarbowych.
Katalog możliwych usterek jest długi. Najprostsze błędy to wpisanie złego numeru NIP czy brak danych współmałżonka, choć niektórzy zapominają nawet o dołączeniu faktur.
Kłopotliwe może się okazać obliczenie kwoty, jaką powinniśmy odzyskać od fiskusa, bo ważne jest, czy korzystaliśmy wcześniej z ulg remontowych, a także limity powierzchni lokalu oraz cena metra, podawana przez GUS (raz na kwartał).
Prawidłowe rachunki wcale nie gwarantują nam jednak sukcesu. Z informacji napływających z urzędów skarbowych wynika, że najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić fakturom. Rzecz w tym, że ważna jest nie tylko nazwa materiału budowlanego, ale symbol PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług). Co zrobić, jeżeli sprzedawca go nie wpisał?
– Trzeba pofatygować się z powrotem do sklepu, który ma obowiązek wystawić uzupełniony dokument – twierdzi Iwona Sługocka z wrocławskiej Izby Skarbowej.
Nawet w przypadku, gdy sklep przestał działać, nie stoimy na straconej pozycji. Wtedy jednak będziemy musieli wyjaśnić urzędnikowi, dlaczego symbolu PKWiU nie ma na fakturze.
Pamiętajmy jednak, że nie zawsze jest on konieczny. Nie musimy go znać, jeśli np. kupiliśmy panele podłogowe z płyty pilśniowej lub wiórowej czy urządzenie do regulacji dostaw ciepła.

To jest ważne
1. Sprawdź, czy materiały umieszczone na fakturze są wymienione w obwieszczeniu
ministra transportu i budownictwa z 30 grudnia 2005 roku (www.is.wroc.pl/podatki).
2. Sprawdź, czy usługi związane z remontem są wymienione w załączniku do ustawy o zwrocie VAT (www.is.wroc. pl/podatki).
3. Dokonaj obliczeń (patrz infografika).
4. Wypełnij wniosek i dostarcz do urzędu skarbowego. Na decyzję urząd ma sześć miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto