Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paszport: zasady wydawania dokumentu w 2023 roku. Ile czeka się na paszport i o czym warto pamiętać?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Już niedługo wyrobienie paszportu będzie prostsze. Wypełnianie wniosku papierowego nie będzie już praktykowane - wystarczy elektroniczny podpis
Już niedługo wyrobienie paszportu będzie prostsze. Wypełnianie wniosku papierowego nie będzie już praktykowane - wystarczy elektroniczny podpis Krzysztof Kapica / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Jednym z najważniejszych dokumentów potwierdzających naszą tożsamość jest paszport – wiedzą o tym szczególnie ci, którzy podróżują poza granice Unii Europejskiej. Nowe zasady dotyczące jego wydawania weszły w życie pod koniec 2022 roku. Jak obecnie wyrobić paszport i ile trzeba na niego poczekać? Co się zmieniło i o czym warto pamiętać przy wyrabianiu paszportu? Te rzeczy warto wiedzieć, jeśli kończy wam się data ważności starego dokumentu.

Aktualna ustawa i Rejestr Dokumentów Paszportowych

Od 2022 roku obywatele RP mogą cieszyć się usprawnionym procesem starania się o paszport. Jak można było przeczytać na gov.pl, w czasie wdrażania zmian, „wejście w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i nowego systemu ich wydawania miałoby przynieść liczne udogodnienia” – co, jak się okazało, jest prawdą. Rejestr umożliwia wykonanie pewnych czynności związanych z wyrobieniem dokumentu przez internet – to m.in. złożenie wniosku o paszport dla dziecka czy przekazanie zgody na paszport. Dodatkową funkcją, która ma usprawnić zarządzanie danymi, jest panel „Moje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych” – można tam znaleźć wnioski, dokumenty, zgody czy ograniczenia.

Wyrabianie paszportu – o tym warto wiedzieć

Co w procesie wyrabiania paszportu uległo zmianie?

  • Brak wniosków papierowych – obywatele będą składać podpis na specjalnym urządzeniu służącym do podpisu cyfrowego.
  • Dzieci od ukończenia 12. roku życia będą otrzymywać paszporty ważne przez 10 lat.
  • Ujednolicenie tabeli opłat paszportowych.
  • Możliwość wydania paszportów tymczasowych osobom, „które przekroczyły granicę na podstawie dowodu osobistego i utraciły go podczas podróży, a jednocześnie posiadają ważny paszport, ale nie mają do niego dostępu”.
  • Możliwość elektronicznej weryfikacji ważności paszportu, sprawdzenia swoich danych w rejestrze oraz zgłoszenia utraty dokumentu (wiąże się z jego unieważnieniem).

Ile czasu trzeba czekać na nowy paszport?

W przypadku złożenia standardowego wniosku na dokument możemy czekać do ok. 30 dni. Starając się o wyrobienie dokumentu w trybie przyspieszonym, okres oczekiwania jest o połowę krótszy i wynosi ok. 14 dni. Nawet ponad miesiąc mogą na paszport czekać osoby, które złożyły wniosek w polskim konsulacie poza granicami kraju oraz te, których sytuacja wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

Wizy do innych krajów

Pamiętajmy, że przy podróżowaniu do niektórych krajów należy też posiadać dodatkowe dokumenty czy komplet niezbędnych szczepień. Wśród dokumentów wjazdowych są wizy umożliwiające wjazd do danego kraju. Obecnie obowiązują m.in. wizy do Rosji czy wiza do Egiptu. Przypomnijmy, że dla obywateli Polski wiza do Turcji i wiza do USA zostały zniesione. Aktualne informacje o wymaganych dokumentach oraz obostrzeniach znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Źródło: gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paszport: zasady wydawania dokumentu w 2023 roku. Ile czeka się na paszport i o czym warto pamiętać? - Strona Podróży

Wróć na stronieslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto