Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kudowa-Zdrój: Spotkanie z motylami Gór Stołowych

Jakub Józefczuk
B. Janik / Sz. Józefczuk / M. Łabuda
W 2010 roku, dzięki dotacjom ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacja EkoRozwoju (FER) rozpoczęła realizację projektu „Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku”.

Głównym celem projektu jest przywrócenie dolnośląskiej przyrodzie ginącego w Europie gatunku motyla - niepylaka apollo (Zdjęcie 1.i Zdjecie 1a). Realizacja tego ambitnego celu wymaga uzyskania odpowiedniej liczby motyli drogą hodowli. Niełatwą próbę namnażania tego gatunku rozpoczęto w okolicy Sycowa (Zdjęcie 2 i 2a. Zdjęcie 3a.). Uzyskane w hodowli motyle będą w przyszłości wypuszczane w specjalnie przygotowanych miejscach na terenie Sudetów. Wybór tych gór nie jest przypadkowy. Jeszcze pod koniec XIX wieku niepylak apollo spotykany był w tym rejonie, występował m.in. w okolicach Lubawki, Wałbrzycha, w dolinie rzeki Bystrzycy, w Karkonoszach, w masywie Śnieżnika, a najprawdopodobniej także w Kotlinie Kłodzkiej. Obecnie niepylaka apollo spotkać można prawie wyłącznie w Pieninach, gdzie przetrwał dzięki prowadzonej na początku lat 90 – tych XX wieku restytucji, czyli zasilaniu lokalnych populacji osobnikami wyhodowanymi przez człowieka. Niewielka, licząca co najwyżej kilkadziesiąt sztuk populacja znajduje się również na terenie Tatr.
W ramach projektu „Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku”, oprócz samej hodowli niepylaka realizowana jest również kampania edukacyjna.

Z myślą o miłośnikach przyrody w Kudowie-Zdroju oraz w Jeleniej Górze powstały dostępne dla turystów motylaria (Zdjęcie 4.). Wewnątrz nich poznawać można krajowe gatunki motyli. Motylaria mają kształt kopuł pokrytych przewiewną siatką, którą rozpięto na drewnianym, masywnym szkielecie. Wewnątrz, w donicach umieszczone są kwiaty, a także specjalne poidełka z pokarmem wabiącym motyle. Owady będą pozyskiwane przez specjalistów, a część z nich będzie pochodziła z hodowli. Osoby odwiedzające motylaria będą mogły liczyć na spotkanie z wieloma ciekawymi gatunkami – rusałkami, bielinkami, oczennicami, a także kolorowymi ćmami. Wiele z nich swoimi wzorami i zestawem barw dorównuje urodzie gatunkom tropikalnym. W zależności od pory roku w motylariach będą umieszczane nowe gatunki. Wśród nich nie znajdziemy póki co gatunków chronionych np. niepylaka apollo, których populacje są nieraz tak nieliczne, że eksponowanie ich do celów czysto edukacyjnych mogłoby negatywnie wpłynąć na ich przetrwanie. Oprócz osobników dorosłych w motylariach, będą umieszczane jaja, gąsienice i poczwarki hodowanych motyli wraz z roślinami żywicielskimi. Dzięki temu odwiedzający będą mogli zapoznać się z poszczególnymi etapami rozwoju motyli. Oba obiekty są dostępne dla zwiedzających w okresie od wiosny do jesieni. Motylarium w Kudowie-Zdroju zlokalizowane jest przy siedzibie Parku Narodowego Gór Stołowych, jego zwiedzanie jest nieodpłatne i odbywać się może w godzinach pracy dyrekcji PNGS. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt z pracownikami Parku.

By rozpowszechniać wiedzę o niepylaku apollo oraz innych motylach, uruchomiona została również strona internetowa apollo.natura2000.pl. Ponadto we współpracy z entomologami z Uniwersytetu Wrocławskiego powstały książki ”Niepylak apollo Parnassius apollo – monografia gatunku” oraz „Projekt programu czynnej ochrony niepylaka apollo Parnassius apollo (LINNAEUS, 1758) w Polsce”. Dzieci i młodzież z Kudowy-Zdroju zostały tez zaproszone do udziału w zajęciach edukacyjnych poświęconych niepylakowi apollo i innym motylom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronieslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto