18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Letnie festiwale ku czci jedzenia w regionie wałbrzyskim

ELW
Organizowane każdego roku letnie festiwale zupy, pstrąga, sera, miodu, chleba i ziemniaków nikogo już nie dziwią, wręcz przeciwnie, mieszkańcy naszego regionu oczekują na pyszne uroczystości i chętnie biorą w nich udział. Zapoznaj się z najpopularniejszymi świętami ku czci żywności.

Miasta proponujące takie imprezy przeżywają podczas nich prawdziwe oblężenie. Przykładowo, każdego roku w czasie Festiwalu Zupy w Jedlinie-Zdroju do pięciotysięcznego miasta przyjeżdża nawet dziesięć tysięcy wielbicieli tego dania. Jedlina od ubiegłego roku proponuje też wrześniowy Festiwal Ciasta i Wina „U Źródeł Charlotty”. Można na nim skosztować pysznej szarlotki oraz win. W tym roku na to pysznie święto zapraszają do Pałacu Jedlinka 15 września.
U Źródeł Charlotty

Letnie Festiwale - o wodzie

Święta jedzenia mogą się wiązać z lokalnymi tradycjami kulinarnymi lub bogactwami gmin. Święto Zdroju obchodzi Jedlina-Zdrój – w tym roku wypada 21 lipca i odbędzie się w części uzdrowiskowej miasteczka. Również Lądek-Zdrój słynący z wód leczniczych organizuje święto wody – Festiwal Lądeckie Zdroje Ludowe. W tym roku święto wypada ono 21 lipca i odbędzie się przy Stawach Biskupich (ul. Moniuszki). Podczas Festiwalu zaproszone zespoły ludowe śpiewają piosenki o wodzie.
Woda to też jeden z ważnych elementów pojawiających się na corocznym Wielkim Festynie Polanickim, który w tym roku odbędzie się 20 lipca. Podczas świąt ku czci jedzenia można nie tylko zakupić i spróbować lokalnych wyrobów, ale też wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych. Przykładowo, stałym punktem programu polanickiego festynu są Mistrzostwa Świata w Piciu Wody Mineralnej na Czas. Rywalizację wygrywa ten, kto najszybciej wypije 1,5 l niegazowanej polanickiej wody mineralnej. W tym roku na zwycięzcę, poza tytułem Mistrza Świata, czeka również nagroda pieniężna.
Dolnośląski Festiwal Zupy

Letnie festiwale sera i ziemniaków

W walimskim Festiwalu Sera prowadzonym od sześciu lat w Dziećmorowicach do konkursu można zgłosić potrawę z sera lub ser zrobiony według własnego przepisu. Impreza połączona z konkursem kulinarnym, ściąga do Góralskiej Chaty turystów i właścicieli gospodarstw agroturystycznych. W tym roku festiwal zaplanowano na 15 sierpnia.
W Boguszowie-Gorcach podczas sierpniowej Biesiady Ziemniaczanej pod Mniszkiem oceniane będą sałatki i zapiekanki z ziemniakami, w Grzędach pierogi, a w Mieroszowie ogórki kiszone i małosolne. Konkursom i degustacji towarzyszą tam występy artystyczne.

Święta miłości do żywności na Dolnym Śląsku i nie tylko

● Lwówecki Festiwal Smaków i Tradycji Regionalnych – podczas święta
● Święto Karpia w Rykach (lubelskie).
● Dzień Jagody w Chocianowie
● Święto Prawdziwka w Wielkiej Nowej Wsi k. Jawora.
● Festiwal Pstrąga w Głuszycy Łomnicy
● Festiwal Ludowe Lądeckie Zdroje
● Mistrzostwa Świata w Piciu Wody Mineralnej na Czas podczas Wielkiego Festynu Polanickiego
● Wielka Feta Agroturystyczna w Szczytnej
● Miodowe Lato Kłodzka. Poza jarmarkiem bogatym w wyroby z miodu można wziąć udział w miodobraniu z pszczelich plastrów i spróbować tegorocznego miodu.
● Festiwal Sera - Święto organizowane przez Walim w podwałbrzyskich Dziećmorowicach.
● Dolnośląski Festiwal Zupy w Jedlinie-Zdroju – podczas imprezy prowadzony jest konkurs kulinarny w kategorii indywidualnej oraz restauratorów i właścicieli gospodarstw. Zupę gotują również przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Jedliny, oraz przedstawiciele władz miejskich.
● Kulinarne Pożegnanie Lata w Kudowie-Zdroju – rywalizacja profesjonalnych kucharzy oraz festyn połączony z występami artystycznymi i kabaretowymi.
● Święto Pieczonego Ziemniaka w Boguszowie-Gorcach (Leśniczówka). Jest to jednocześnie uroczystość pożegnania lata i zakończenie miejskich propozycji wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży.
● Jarmark Pszczelarski „Miodobranie” w Dzierżoniowie – bogata oferta wystawiennicza - stoiska z miodem i targi sztuki ludowej, a do tego występy zespołów folklorystycznych z Polski i zagranicy. Wystawcy często robią odwiedzającym niespodziankę, np. przebierają się w stroje z epiki lub za mnichów.
● Wrocławskie Święto Mąki w Ogrodzie Botanicznym zaproszone zostały piekarnie i ciastkarnie, stoiska ceramiczne i garncarskie oraz wystawcy z wyrobami rękodzielniczymi i pszczelarskimi.
● Wystawa o tematyce chleba – organizowana przez MOKiS w bielawskim muzeum. Jest to jedna z imprez Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
● Święto Wina w Środzie Śląskiej,
● Doroczne Święto Jaja w Starych Bogaczowicach,
● Święto Grzybów w Węglińcu połączone z Mistrzostwami Europy w Zbieraniu Grzybów
● Święto Miodu i Wina w Oleśnicy.
● Boguszów-Gorce - Biesiada Ziemniaczana pod Mniszkiem. Organizowany jest konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ziemniaków. W jury konkursowym zasiada burmistrz miasta.
● W Grzędach Święto Pieroga organizowane przez Centrum Kultury w Czarnym Borze. Organizowany jest konkurs na najpyszniejsze pierogi własnej roboty.
● Święto Ziemniaka w Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie w Pstrążnej – prezentacjom potraw z ziemniaka towarzyszyć będą występy zespołów ludowych.
● Mieroszowski Festiwal Ogórka – zabawie festynowej towarzyszy konkurs na najlepsze ogórki kiszone i małosolne.
● Pierwszej połowie października Święto Dyni obchodzone w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronieslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie