Elżbieta Węgrzyn

avatarElżbieta Węgrzyn

Wałbrzych
Dziennikarz Gazety Wrocławskiej, Panoramy Wałbrzyskiej i redaktor internetowy w latach 2009 - 2014

Letnie festiwale ku czci jedzenia w regionie wałbrzyskim

2013-07-14 13:07:10

Organizowane każdego roku letnie festiwale zupy, pstrąga, sera, miodu, chleba i ziemniaków nikogo już nie dziwią, wręcz przeciwnie, mieszkańcy naszego regionu oczekują na pyszne uroczystości i chętnie biorą w nich udział. Zapoznaj się z najpopularniejszymi świętami ku czci żywności.Miasta proponujące takie imprezy przeżywają podczas nich prawdziwe oblężenie. Przykładowo, każdego roku w czasie Festiwalu Zupy w Jedlinie-Zdroju do pięciotysięcznego miasta przyjeżdża nawet dziesięć tysięcy wielbicieli tego dania. Jedlina od ubiegłego roku proponuje też wrześniowy Festiwal Ciasta i Wina „U Źródeł Charlotty”. Można na nim skosztować pysznej szarlotki oraz win. W tym roku na to pysznie święto zapraszają do Pałacu Jedlinka 15 września.
http://walbrzych.naszemiasto.pl/galeria/zdjecia/1540441,jedlina-zdroj-piknik-u-zrodel-charlotty-zdjecia,galeria,3455871,id,t,tm,zid.html;U Źródeł Charlotty

Letnie Festiwale - o wodzie
Święta jedzenia mogą się wiązać z lokalnymi tradycjami kulinarnymi lub bogactwami gmin. Święto Zdroju obchodzi Jedlina-Zdrój – w tym roku wypada 21 lipca i odbędzie się w części uzdrowiskowej miasteczka. Również Lądek-Zdrój słynący z wód leczniczych organizuje święto wody – Festiwal Lądeckie Zdroje Ludowe. W tym roku święto wypada ono 21 lipca i odbędzie się przy Stawach Biskupich (ul. Moniuszki). Podczas Festiwalu zaproszone zespoły ludowe śpiewają piosenki o wodzie.
Woda to też jeden z ważnych elementów pojawiających się na corocznym Wielkim Festynie Polanickim, który w tym roku odbędzie się 20 lipca. Podczas świąt ku czci jedzenia można nie tylko zakupić i spróbować lokalnych wyrobów, ale też wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych. Przykładowo, stałym punktem programu polanickiego festynu są Mistrzostwa Świata w Piciu Wody Mineralnej na Czas. Rywalizację wygrywa ten, kto najszybciej wypije 1,5 l niegazowanej polanickiej wody mineralnej. W tym roku na zwycięzcę, poza tytułem Mistrza Świata, czeka również nagroda pieniężna.
http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1045033,jedlina-zdroj-dolnoslaski-festiwal-zupy,id,t.html;Dolnośląski Festiwal Zupy

Letnie festiwale sera i ziemniaków
W walimskim Festiwalu Sera prowadzonym od sześciu lat w Dziećmorowicach do konkursu można zgłosić potrawę z sera lub ser zrobiony według własnego przepisu. Impreza połączona z konkursem kulinarnym, ściąga do Góralskiej Chaty turystów i właścicieli gospodarstw agroturystycznych. W tym roku festiwal zaplanowano na 15 sierpnia.
W Boguszowie-Gorcach podczas sierpniowej Biesiady Ziemniaczanej pod Mniszkiem oceniane będą sałatki i zapiekanki z ziemniakami, w Grzędach pierogi, a w Mieroszowie ogórki kiszone i małosolne. Konkursom i degustacji towarzyszą tam występy artystyczne.

Święta miłości do żywności na Dolnym Śląsku i nie tylko
● Lwówecki Festiwal Smaków i Tradycji Regionalnych – podczas święta
● Święto Karpia w Rykach (lubelskie).
● Dzień Jagody w Chocianowie
● Święto Prawdziwka w Wielkiej Nowej Wsi k. Jawora.
● Festiwal Pstrąga w Głuszycy Łomnicy
● Festiwal Ludowe Lądeckie Zdroje
● Mistrzostwa Świata w Piciu Wody Mineralnej na Czas podczas Wielkiego Festynu Polanickiego
● Wielka Feta Agroturystyczna w Szczytnej
● Miodowe Lato Kłodzka. Poza jarmarkiem bogatym w wyroby z miodu można wziąć udział w miodobraniu z pszczelich plastrów i spróbować tegorocznego miodu.
● Festiwal Sera - Święto organizowane przez Walim w podwałbrzyskich Dziećmorowicach.
● Dolnośląski Festiwal Zupy w Jedlinie-Zdroju – podczas imprezy prowadzony jest konkurs kulinarny w kategorii indywidualnej oraz restauratorów i właścicieli gospodarstw. Zupę gotują również przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Jedliny, oraz przedstawiciele władz miejskich.
● Kulinarne Pożegnanie Lata w Kudowie-Zdroju – rywalizacja profesjonalnych kucharzy oraz festyn połączony z występami artystycznymi i kabaretowymi.
● Święto Pieczonego Ziemniaka w Boguszowie-Gorcach (Leśniczówka). Jest to jednocześnie uroczystość pożegnania lata i zakończenie miejskich propozycji wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży.
● Jarmark Pszczelarski „Miodobranie” w Dzierżoniowie – bogata oferta wystawiennicza - stoiska z miodem i targi sztuki ludowej, a do tego występy zespołów folklorystycznych z Polski i zagranicy. Wystawcy często robią odwiedzającym niespodziankę, np. przebierają się w stroje z epiki lub za mnichów.
● Wrocławskie Święto Mąki w Ogrodzie Botanicznym zaproszone zostały piekarnie i ciastkarnie, stoiska ceramiczne i garncarskie oraz wystawcy z wyrobami rękodzielniczymi i pszczelarskimi.
● Wystawa o tematyce chleba – organizowana przez MOKiS w bielawskim muzeum. Jest to jedna z imprez Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
● Święto Wina w Środzie Śląskiej.
● Święto Grzybów w Węglińcu połączone z Mistrzostwami Europy w Zbieraniu Grzybów
● Święto Miodu i Wina w Oleśnicy.
● Boguszów-Gorce - Biesiada Ziemniaczana pod Mniszkiem. Organizowany jest konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ziemniaków. W jury konkursowym zasiada burmistrz miasta.
● W Grzędach Święto Pieroga organizowane przez Centrum Kultury w Czarnym Borze. Organizowany jest konkurs na najpyszniejsze pierogi własnej roboty.
● Święto Ziemniaka w Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie w Pstrążnej – prezentacjom potraw z ziemniaka towarzyszyć będą występy zespołów ludowych.
● Mieroszowski Festiwal Ogórka – zabawie festynowej towarzyszy konkurs na najlepsze ogórki kiszone i małosolne.
● Pierwszej połowie października Święto Dyni obchodzone w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jesteś na profilu Elżbieta Węgrzyn - stronie mieszkańca miasta Wałbrzych. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj