Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Papiernictwa na liście UNESCO za nieco ponad cztery lata?

red.
O najbliższych planach muzeum rozmawiano podczas zwołanej konferencji
O najbliższych planach muzeum rozmawiano podczas zwołanej konferencji fot. Damian Bednarz
W minioną środę (16 października) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgłosiło młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju jako kandydata Rzeczypospolitej Polskiej do wpisu na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To kolejny krok w drodze do tego ważnego wyróżnienia. Choć do zrobienia jest jeszcze wiele, władze dusznickiego młyna, który jest liderem projektu, postawiły sobie za cel, że za cztery lata aplikacja o właściwy wpis będzie gotowa.

ZOBACZ TEŻ: MUZEUM PAPIERNICTWA. JEDYNY TAKI ZABYTEK W POLSCE


Następstwem zgłoszenia ministerstwa będzie wpisanie młyna na tzw. Listę informacyjną UNESCO (Tentative List), co jest jednoznaczne z publicznym ogłoszeniem kandydatury i rozpoczyna fazę właściwych przygotowań i serię bardzo drobiazgowych kontroli obiektu. Wydarzenie to otwiera nowy rozdział w przygotowaniach do wpisu na listę UNESCO najcenniejszych europejskich młynów papierniczych. Pod kierownictwem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju o wspólny wpis zabiegają również historyczne papiernie z Czech (Velke Losiny), Niemiec (Homburg) i Francji (Ambert).

-Oznacza to, że nasze muzeum będzie musiało w najbliższym czasie przeprowadzić szereg zmian, które pomogą nam otrzymać właściwy wpis. Zanim papiernia zostanie wpisana na listę UNESCO, będzie musiała przejść szereg kontroli i do tych kontroli musimy się przygotować - mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Muzuem Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Ważnym przedsięwzięciem jest zintensyfikowanie badań historii papiernictwa, nie tylko na obszarze Polski, ale również na świecie. Pozwoli to placówce przekształcić się w międzynarodowy ośrodek gromadzenia i upowszechniania wiedzy o dziejach papiernictwa. Innym niezwykle istotnym zadaniem będzie modernizacja ekspozycji muzealnych pod kątem obsługi znacznie większej liczby zwiedzających niż obecnie. Niezbędne jest również stworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej w obrębie papierni (m.in. centrum obsługi turystów, punkty gastronomiczne, miejsca parkingowe).

-Spodziewamy się przyjazdu wielu turystów zagranicznych. Chociażby teraz już wielu turystów wybiera miejsca do zwiedzania, sugerując się właśnie listą UNESCO - mówi Maciej Szymczyk.

Podczas zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej dyrektor zwróci uwagę także na fakt, że w pobliżu muzeum potrzeba nowych miejsc parkingowych.

-W moim przekonaniu jest konieczność, żeby takie parkingi powstały. Muzeum nie dysponuje odpowiednim gruntem, ale współpraca z władzami miejskimi układa się dobrze, więc myślę, że wspólnie z panem burmistrzem znajdziemy odpowiednie rozwiązanie, żeby takie parkingi powstały. Są tutaj odpowiednie działki i my je wskazujemy. Jestem przekonany, że ta sprawa wkrótce znajdzie się w fazie projektowania - mówi dyrektor Szymczyk.

Jak wyraźnie podkreślił dr Grzegorz Grajewski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu, staranie o wpis do niezwykle ciężka praca, która jego zdaniem jest w przypadku wspólnego projektu papierni możliwa do zrealizowania.

- Lista UNESCO obejmuje obecnie ponad tysiąc atrakcji. Dąży się do jej ograniczenia, więc znalezienie się w tym gronie wymaga dobrego przygotowania samego wniosku i znalezienia takiego klucza, który będzie przemawiał do wszystkich - mówi dr Grzegorz Grajewski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ KONFERENCJI PRASOWEJ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto