Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkopali u nas kości lwa i hieny

Romuald Piela
Piotr Hudziec pokazuje odkryte niedawno kości prehistorycznych zwierząt fot. Dariusz Gdesz
Piotr Hudziec pokazuje odkryte niedawno kości prehistorycznych zwierząt fot. Dariusz Gdesz
W Kletnie odkryto kości sprzed 50 tys. lat. Szczątki z epoki lodowcowej są w dobrym stanie Do sensacyjnego odkrycia doszło w słynnej Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, koło Stronia Śląskiego w powiecie kłodzkim.

W Kletnie odkryto kości sprzed 50 tys. lat. Szczątki z epoki lodowcowej są w dobrym stanie
Do sensacyjnego odkrycia doszło w słynnej Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, koło Stronia Śląskiego w powiecie kłodzkim.

Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego natrafili tam na szczątki prehistorycznych zwierząt jaskiniowych: lwa, hieny i niedźwiedzia. Zalegały w osadzie na dnie jaskini. W sumie wydobyto około stu kilogramów tych kości.
Badacze twierdzą, że być może uda się z nich złożyć cały szkielet któregoś z prehistorycznych gatunków. Zwierzęta te wyginęły na naszym terenie ponad 50 tysięcy lat temu. Część cennego znaleziska przewieziono do Wrocławia do laboratorium, gdzie dokładnie zostanie zbadane w najbliższych tygodniach.
- Kości są w dobrym stanie, w jeszcze lepszym kły jaskiniowych drapieżników - ocenia Piotr Hudziec, który pracował razem ze studentami i naukowcami.
Badania w Jaskini Niedźwiedziej prowadzą studenci Uniwersytetu Wrocławskiego pod opieką doktora Krzysztofa Stefaniaka i doktora Jerzego Bierońskiego.
Prace w korytarzach jaskini prowadzone są w Kletnie w związku z projektem udostępnienia osobom niepełnosprawnym największej atrakcji turystycznej Masywu Śnieżnika. Konserwator przyrody zgodził się na zlikwidowanie progów i zrobienie podjazdów.
- Już pod koniec kwietnia naszą jaskinię - jako pierwszą w Polsce - będą mogły zwiedzać osoby na wózkach - cieszy się Mieczysław Krywienko, dyrektor Jaskini Niedźwiedziej.
Podkreśla, że to właśnie prace prowadzone z myślą o niepełnosprawnych turystach uruchomiły nowe badania. Samo odkrycie jaskini też było przypadkowe. Natrafiono na nią w 1966 roku, podczas robót górniczych w tamtejszym kamieniołomie marmuru.
W pierwszej odkrytej komorze natknięto się na liczne kości zwierząt epoki lodowcowej. Szczególnie dużo było kości niedźwiedzia jaskiniowego.
Prace poszukiwawcze prowadzono tam przez kolejne kilkanaście lat. Odkryto korytarze i komory o łącznej długości ponad 2,5 km przy różnicy poziomów dochodzącej do 60 m. W korytarzach jest wiele form naciekowych: stalagmitów, stalaktytów czy kaskad. Turyści mogą je podziwiać od 1983 roku.

Jaskinia
Rocznie jaskinię w Kletnie odwiedza 70 tysięcy turystów.
Sezon trwa 10 miesięcy w roku. Przez dwa miesiące jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających. Przerwa jest po to, by zachować unikalny mikroklimat. Dzięki niemu wciąż powstają efektowne stalagmity i stalaktyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronieslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto