Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest kasa na inwestycję w Kletnie

Damian Bednarz
UMWD
Osiemdziesięciu mieszkańców Kletna uzyska dostęp do nowej sieci kanalizacyjnej, która budowana będzie w gminie Stronie Śląskie. Przewidywana wartość inwestycji to ponad 7,5 miliona złotych. Gros z tych pieniędzy pokryją unijne fundusze. Łączna wartość dofinansowania to około 5,2 miliona złotych. Co prawda, całość inwestycji nie jest do końca znana, ponieważ jeszcze trwa procedura przetargowa. Dopiero po poznaniu wyników przetargu, będzie można ostatecznie ustalić pełną wartość.

- Nasze zadanie nazywa się „Ochrona przyrody w Rezerwacie Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, Obszaru Natura 2000, poprzez budowę kolektora sanitarnego Kletno-Stara Morawa”. Obejmuje budowę ponad 10 kilometrów sieci, w tym 65 przyłączy sanitarnych - informuje Dariusz Chromiec, zastępca burmistrza Stronia Śląskiego.

W ramach prac, do sieci kanalizacyjnej, która znajduje się w Starej Morawie, podłączone zostaną wszystkie istniejące budynki mieszkalne, usługowe i pawilon wejściowy do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

Z kolektora będą też korzystać turyści przybywający do Jaskini Niedźwiedziej. Jak podają włodarze Stronia Śląskiego, tę atrakcję turystyczną rocznie odwiedza około 250 tysięcy osób. Dotychczas mieszkańcy musieli korzystać z przydomowych szamb i oczyszczalni ścieków. Budowa będzie poprowadzona wzdłuż drogi asfaltowej prowadzącej do Jaskini Niedźwiedziej.

Dzięki tej inwestycji ścieki odprowadzane będą do miejskiej oczyszczalni w Strachocinie, co niewątpliwie poprawi jakość życia mieszkańców wsi znajdujących się w Masywie Śnieżnika. Prace nad przyłączeniem powinny rozpocząć się w czerwcu tego roku i zakończyć w czerwcu 2018 roku.

- Jest to bardzo dobra wiadomość. W ostatnim czasie gmina czyniła bardzo duże starania w tej kwestii. W związku ze zwiększonym ruchem turystycznym w Kletnie, jest to bardzo ważne - mówi Joanna Ciastowska, sołtys Kletna. - Zostało kilka takich miejscowości, a ta inwestycja jest trudna z powodu obszarów chronionych i ukształtowania terenu. Wreszcie się udało! - dodaje.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronieslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto